חוקרים פרטיים
קרדיט PIXABAY

מה עולה לכם בראש כשאתם חושבים על מעקבים? רוב הסיכויים שאתם מדמיינים משהו שראיתם בסדרות הפשע הרבות, כמו בלש שרודף בחשאי אחרי מישהו, בכול רחבי העיר. למרות שמדובר בצורת מעקב תקפה, מעקב של חוקר פרטי כוללת מגוון רחב יותר של פעילויות.

מהו מעקב עבור החוקר הפרטי?

מעקב כרוך בהתבוננות מדוקדקת באדם, במקום או באובייקט, על מנת לאסוף מידע. מעקב הוא אחד הכלים היעילים בארגז הכלים של כל חוקר פרטי, ועשוי להביא למידע שימושי רב ערך הן לחקירות פליליות והן להליכים משפטיים.

סוגי מעקבים

יש היקף רחב של חקירות מעקב והן כוללות סוגים שונים של מעקבים. למשל:

 • מעקב יכול להיות אקטיבי, לניטור פיזי של אדם או מקום; או פסיבי, להערכת דוחות או מסמכים.
 • מעקב יכול להתרחש גם בעולם הפיזי וגם ברשת הדיגיטלית.

כללית, ישנם 4 סוגי מעקב מרכזיים:

 • מעקב דיגיטלי – כולל ניטור פעילות מקוונת (כמו במדיה החברתית או בפורומים מקוונים).
 • מעקב פיזי – למשל, מעקב אחר חשוד ברגל או ברכב ותיעוד פעילותו הציבורית.
 • מעקב במהלך ראיון – גם ראיון עם אדם נופל תחת מטריית המעקב ויכול לכלול ראיון עם חשוד, עמית לעבודה, עדים או בני משפחה וחברים, תלוי בסוג המקרה.
 • מעקב טכני – כולל מעקב אקטיבי ופסיבי אחר הפעילויות של האדם באמצעות כלים כמו אודיו, וידאו או כל שיטה טכנית אחרת ללכידת המידע ולתיעודו.

איך בדיוק מתבצעים המעקבים?

הנה 5 טכניקות מעקב בסיסיות המשמשות את החוקרים הפרטיים:

 1. להתמזג

חוקרים פרטיים יכולים ללכת לכול מקום ציבורי, אבל אסור להם להסיג גבול ולפלוש לנכס פרטי, לפרוץ או להשיג גישה בלתי חוקית לבניין, למכשיר, למחסן, לארון תיוק או לכול רכוש פרטי אחר, ללא הרשאה חוקית מתאימה.

 1. מעקב פיזי

מעקב פיזי עשוי להיות כרוך בפעילויות שגרתיות לא זוהרות בעליל כמו ניתוח דוחות בטיחות או סקירת יומני עבודה.

 1. להתחיל באינטרנט

היום, החיים של רובנו היגרו לעולם המקוון, וחלק ניכר ממידע זה הפך גם לציבורי. עבור החוקר הפרטי, פרופיל ציבורי מקוון, מדיה חברתית ומאגרי מידע דיגיטליים, הם אוצר בלתי נדלה של מידע. לפעמים, זו נקודת פתיחה מצוינת להמשך החקירה.

 1. לשמור מרחק, אבל לא יותר מדי

חוקר פרטי אמור לפתח מיומנויות לעריכת מעקבים מבלי למשוך את תשומת לב האדם אחריו הוא עוקב. הוא לא אמור לעקוב מרחוק מדי, במיוחד באזור צפוף ובעומס תנועה. למעשה, עליו לבחור את טכניקת המעקב המותאמת לסביבה ולמצב.

 1. להימנע מקשר עין

יצירת קשר עין עלולה ליידע מישהו שהחוקר מתבונן בו. לכן, חוקרים פרטיים מפתחים את היכולת להימנע מקשר עין ישיר, ונקיטה בשפת גוף שלא תסגיר את המעקב. מיומנות זו שימושית במצבים שבהם החוקר הפרטי צריך להתקרב לאדם, מבלי שזה יגלה את הכיסוי שלו.

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here