קרדיט צילום: Motomotion

הטכנולוגיה תוצג לראשונה בישראל

בתערוכה החקלאית הגדולה בישראל 15-16 בפברואר בערבה

 

הסטרטאפיסט מקיבוץ שריד בעמק יזרעאל, עדי ניר שהקים ומנהל את חברת האגרוטקMetoMotion  יציג לראשונה בישראל, את הפיתוח המהפכני בעולם החקלאות –טכנולוגיה מתקדמת של הרובוט הראשון בעולם לקטיף עגבניות- בתערוכה החקלאית הגדולה שתתקיים בתחנת המחקר "יאיר", מו"פ ערבה תיכונה וצפונית-תמר, בחצבה 15-16 בפברואר 2023.

 

ניר אומר כי בהמשך לדרישות השוק העולמי, המתמודד עם מחסור בידיים עובדות לחקלאות, מעניקה הטכנולוגיה החדשנית, באמצעות רובוט GRoW, מענה משלב הקטיף עוד לאריזה, המשדרג את אופן הקטיף (עד כה ידני) למיומן ויעיל, בעל יכולת הספק של קטיף אשכול עגבניות ב- 10 שניות. בנוסף- אוסף רובוט GRoW נתונים תוך כדי הקטיף: כמות, משקל וגודל כל עגבנייה, היכן נקטפה ועוד, כאשר באמצעות נתונים אלו ניתן לחזות היקף תפוקה בכל חממה. הרובוט החדשני חוסך בעלויות כוח אדם (הוצאות כוח אדם מוערכות בכ- 30%-50% מעלויות הגידול הכוללות).

עוד מציין ניר כי הרובוט האוטונומי GRoW פועל כבר בשתי חממות היי-טק מסחריות בהולנד ומיועד להשתלב בחממות בארץ ובעולם. לאחרונה חתמה החברה על הסכם שותפות אסטרטגית עם חברה הולנדית.

פיתוח הרובוט GRoW אף זכה במקום ראשון בעולם ב- 'GreenTech Robot Challenge' ההולנדי לשנת 2022, ומקום שלישי לפיתוחים חדשניים בתערוכת החקלאות הצרפתית 'SIVAL' שנערכה החודש.

קרדיט צילום: Motomotion

הטכנולוגיה החדשנית פועלת כך שהרובוט  GRoWמזהה את העגבניות באמצעות מצלמות תלת-ממדיות, תוך מיפוי וזכירת מכשולים, הרובוט בעל שתי זרועות, המאפשרות קטיף משני צידי השורה בו זמנית, בתהליך מהיר ומדויק. הרובוט נע על גבי מסילה סטנדרטית, קוטף את העגבניות ואורז את הפרי בעזרת מערכת אריזה ייחודית וקומפקטית, את מיכלי הפרי המלאים הוא מעביר ל GRoW-Assist-עגלה שמחוברת לגוף הרובוט, המצוידת בארגזים לשימוש חוזר. הרובוט יכול לפעול 24/7, כאשר האנרגיה מגיעה מהעגלה הנגררת. העגלה מוחלפת בסוף כל שורה לאחר שהיא עמוסה בפרי בעגלה ריקה, מה שמאפשר עבודה רציפה ללא טעינה של הרובוט.

ה  GRoWמכסה שטח של 10,000 מ"ר. כך שבחממה ממוצעת, בשטח של 50,000 מ"ר, נדרשים כחמישה רובוטים. החיסכון בשימוש במערכת, בא לידי ביטוי גם בעלות השימוש ברובוט GRoW העומד על כחצי העלות למ"ר (כולל עלות הרכישה, השירות והתמיכה), ביחס לקטיף ידני. כלומר- המערכת מחזירה את ההשקעה בה תוך כ- 3 שנים. בימים אלה החברה בוחנת אפשרות לחוזה ליסינג ארוך טווח מה שיאפשר למגדל לחסוך את ההשקעה הראשונית ובעתיד המערכת תותאם לקטיף של מגוון ירקות.

 

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here